Բարելավված ծառայություններ հավասար մասնակցության և ներառական զարգացման համար
Ծրագիրն իրականացվում է ՄԱԶԾ և ՅՈՒՆԻՍԵՖ Հայաստանի «Բարելավված ծառայություններ հավասար մասնակցության և ներառական զարգացման համար» համատեղ ծրագրի շրջանակներում, որը ֆինանսավորվում է Ռուսաստանի Դաշնության կողմից։
Ծրագրի տևողությունը՝ 01.08.2022-30.03.2023 թթ.
Ծրագրի նպատակը՝
Ծրագրի նպատակն է աջակցել Հայաստանի կառավարությանը՝ վերանայելու հաշմանդամության սահմանման և ծառայությունների անհատական ծրագրերի պլանավորման ընթացակարգերը՝ Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին ՄԱԿ-ի կոնվնեցիայի սկզբունքներին համապատասխան և հիմնվելով Ֆունկցիոնալության, հաշմանդամության և առողջության միջազգային դասակարգման հայեցակարգային շրջանակի վրա:
Ծրագիրը նպաստում է հաշմանդամություն ունեցող անձանց ծառայությունների հասանելիությանը և մասնակցության բարձրացման ընդհանուր նպատակին:
Ծրագրի խնդիրները՝
1. Աջակցել «Անձի ֆունկցիոնալության գնահատման մասին» ՀՀ օրենքի իրականացումն ապահովող ենթաօրենսդրական ակտերի մշակման հարցում՝ մշակելով համապատասխան ընթացակարգերի և այլ իրավական ակտերի նախագծերը։
2. Աջակցել անկախ կյանքի կենտրոնների գործունեությունն ապահովող իրավական ակտերի մշակման հարցում, այդ թվում՝ կարիքի գնահատման գործիքների, չափորոշիչների, ընթացակարգի և քաղաքականությունների մշակման միջոցով։
3. Իրականացնել աջակցող տեխնոլոգիաների տրամադրումը կարգավորող իրավական դաշտի գնահատում և դրա հիման վրա մշակել ոլորտի բարեփոխումն ապահովող համապատասխան իրավական ակտեր։

Stronger Services for Equal Participation and Inclusive Development
The project was implemented within the framework of the joint program UNDP and UNICEF Armenia "Improved Services for Equal Participation and Inclusive Development", which is funded by the Russian Federation.
Project implementation period: 01.08.2022-30.03.2023
Project goal:
The project aims to support the Government of Armenia in revising the Disability Certification and Individual Rehabilitation Planning procedures in line with the principles of UNCRPD and based on the conceptual framework of the International Classification of Functioning, Disability and Health (ICF).
Project objectives:
1. In the framework of the reforms implemented in the field of rights of people with disabilities in 2021, the Law “On the Rights of Persons with Disabilities” and the Law “On Assessment of Person’s Functionality” were adopted in May 2006, followed by PM Decree N 1316-A, ensuring the implementation of the Law “On Assessment of Person’s Functionality” and PM Decree 1317-A, ensuring the implementation of the Law “On the Rights of Persons with Disabilities”. For this purpose, series of supporting documents, procedures and legal acts should be developed.
2. To support the establishment and operation of the Centers for Independent Living tools, standards, procedures and other legal acts are to be developed.
3. Assessment report of the regulatory framework on the provision of assistive technology, as well as development of the relevant procedures and legal acts should be implemented.